Kicsoda a dúla?

A dúla görög eredetű szó, segítő asszonytársat jelent. Olyan, saját szülési tapasztalattal rendelkező nő, aki folyamatos fizikai, érzelmi és informatív segítséget nyújt az anyának (és párjának is, ha igényli) a szülés előtt, alatt és után.


A DÚLA…
- kulcsfontosságú élménynek ismeri el a szülést, születést,
- tisztában van a szülés természetével,
- képes megérteni és elfogadni az anya érzelmi szükségleteit,
- segít az anyának és partnerének a WHO útmutatásai és az egészségügyi törvény alapján a szülési terv elkészítésében és annak minél teljesebb megvalósításában,
- a szülés alatt végig a vajúdó mellett marad, műszakváltás nélkül,
- érzelmi támogatást nyújt,
- segít biztosítani az anya (a pár) kényelmét, komfortérzetét,
- objektív információnyújtással segít döntések meghozatalában anélkül, hogy saját véleményét az anyára (párra) erőltetné,
- elősegíti a vajúdó, a partnere és a kórházi segítők közötti kommunikációt,
- kiegészíti a partner és a kórházi segítők által nyújtott gondoskodást


MIT TEHET A DÚLA?

Az egészségügy mai helyzetében és rendszerében a kórházi személyzet sokszor legjobb szándéka ellenére sem tud személyre szabott és folyamatos jelenlétet, gondoskodást biztosítani a vajúdónak és párjának. Szükség lehet egy személyes kapcsolatra a várandósság, a szülés és a gyermekágy idején is. A dúla a vajúdás és a szülés ideje alatt végig, teljes figyelmével kíséri az anyát, érzékelve és követve minden olyan pillanatot, amikor támogatásra, bátorításra, megerősítésre, bíztatásra van szüksége. A dúla segítő jelenléte a tapasztalatok alapján jelentősen csökkentheti az orvosi beavatkozások szükségességének gyakoriságát, mivel sokszor képes az anyát érzelmileg átsegíteni a szülés nehezebb pillanatain. Az anya mellett a partner érzelmi támogatására is képes: tapasztalatával, nyugalmával erősítheti, bátoríthatja a párjáért aggódó apát, figyelhet az ő igényeire is. Ideális esetben már a koraterhesség időszakában felveszik a kapcsolatot a dúlával, így mire a szülésre kerül a sor, már nem idegenek egymás számára, pontosan tudják, mire számíthatnak egymástól.




Kórházi környezetben:
  • segíti a szülőket érzelmeik kifejezésében, megélésében
  • bizalmi kapcsolatuknak köszönhetően észreveszi az anya igényeit, képes megnyugtatni és bíztatni őt
  • rugalmas, természetesen alkalmazkodik az anya akár rapszodikusan csapongó érzelmeihez és szükségleteihez
  • homeopátiás készítményekkel, aromaterápiás olajok használatával segíti a vajúdó nőt
  • légzéstechnika és vajúdási testhelyzetek ajánlásával segít, hogy az anya tovább tudjon haladni a szülés folyamatában
  • segít értelmezni a sokszor homályos orvosi kifejezéseket
Jelenlétének felbecsülhetetlen értéke a kizárólagos gondoskodás.
A kórházban az ügyeletes szülésznő egyszerre több vajúdóval is foglalkozik, akiknél vizsgálatokat végez, vérnyomást, magzati szívhangot mér, gátvédelmet alkalmaz, ha kell, infúziót köt be, így kénytelen megosztani a figyelmét. Nem ér rá hosszú órákon át egy kismama mellett maradni, kérdéseire válaszolni, megnyugtatni, erőt önteni belé, eloszlatni kételyeit.
Ezzel szemben a dúla azzal az egyetlen anyával foglalkozik, akit kísér ezekben a csodás, de nehéz órákban.
Laikus segítő, nincs egészségügyi végzettsége, nem pótolja a szülésznő és orvos munkáját, hanem kiegészíti azt.


MIT NEM TEHET A DÚLA?
A dúla nem helyettesíti az orvost, a szülésznőt vagy a védőnőt, az ő szerepe elsősorban az anya érzelmi támogatásában, a róla való szerető gondoskodásban rejlik. A dúlának nem feladata és nem is felelőssége a várandósság, a szülés és a gyermekágy orvosi szempontból történő figyelemmel kísérése. Nem végez vizsgálatokat, nem lát el klinikai feladatot.
A dúla nem hoz az anya helyett döntéseket, de segít a döntéshez szükséges információk megszerzésében és a szülés előzetes tervezésében. Az anya megbeszélheti vele örömeit, aggodalmait, kívánságait, de szülés közben nem vesz részt sem az anya, sem a kórházi személyzet döntéshozatalában. A dúla nem ajánl az anyának konkrét intézményt vagy orvost.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése